Navigácia

Dokumenty

Školský vzdelávací program

 

      

 

 

 Školský vzdelávací program

pre 1. stupeň ZŠ – ISCED 1

primárne vzdelávanie

šk.r. 2022/2023

 

„S radosťou a v láske objavujeme

 dielo Stvoriteľa.“

 

 

 

 

 

 

 

Hencovce

 25. august 2022                     Vypracovala : Mgr.Mária Šandorová

                                                                                 riaditeľka školy                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Školský vzdelávací program pre 1. stupeň ZŠ

 

               „Nebojte sa, stať sa svätými“ (sv. Ján Pavol II.)

Vzdelávací program

Stupeň vzdelania  ISCED 1

Dĺžka štúdia:  štyri roky

Vyučovací jazyk: slovenský

Študijná forma – denná

Druh školy: cirkevná  

 

Predkladateľ:

Názov školy : Cirkevná základná škola sv. Jána Pavla II.

Adresa: Sládkovičova 1994/30, 093 02  Hencovce

IČO: 42083966

Riaditeľ školy: Mgr. Mária Šandorová

Koordinátor pre tvorbu ŠkVP: Mgr. Vlastimil Šandor

Kontakty: 0918 737 539

e-mail: czshencovce@gmail.com          web stránka:  www.czshencovce.edupage.sk

           czshencovce@post.sk                                         

Zriaďovateľ: Košická arcidiecéza

Adresa: Hlavná 28, 041 83  Košice

Kontakty: 055/68 28 120,   scholabu@abuke.sk

Platnosť dokumentu od: 01.09. 2021                                Mgr. Mária Šandorová riaditeľka CZŠ

 

 

  1. Všeobecná charakteristika školy

  1. Veľkosť  školy 

Ministerstvo školstva zaradilo dňa 6.05.2008 školu do siete škôl. Zriaďovateľ vydal zriaďovaciu listinu 21.07.2008 so vznikom školy od 1.09.2008.

Škola je neplnoorganizovaná s ročníkmi 1. – 4.. Má kapacitu do 100 žiakov, s počtom piatich tried. Súčasťou školy je školské zariadenie – školský klub detí. Budova je umiestnená v centre obce, susedí s obecným úradom. Oproti škole je rímskokatolícky kostol zasvätený Najsvätejšiemu Božskému Srdcu.

  1. Charakteristika žiakov

Školu navštevujú žiaci z obce a z Vranova nad Topľou (časť Rodinná oblasť), z toho je väčšina rómskych žiakov. Časť žiakov je zo sociálne  znevýhodneného prostredia, pre ktorých škola začína nultým ročníkom.

  1. Charakteristika pedagogického zboru

V škole pracuje menší kolektív pedagogických zamestnancov, z ktorých má každý pedagogickú a odbornú spôsobilosť. Dvaja z nich absolvovali 1.atestáciu, jeden má vyštudovanú špecialnu pedagogiku, ďalší je odborníkom na zborový spev a jeden je učiteľ náboženskej výchovy. Duchovnú oblasť vedie správca farnosti – duchovný otec.

 

Požiadavky na kontinuálne vzdelávanie

 

     Potreby profesijného rastu učiteľov so zreteľom na potrebu samotného zamestnanca vedenie školy bude sledovať a analyzovať v priebehu celého školského roka. Učitelia na škole musia pociťovať väčšiu potrebu vzdelávania sa vzhľadom k svojej profesii. Hlavnou úlohou riaditeľa školy v tomto ohľade bude podporovať učiteľov vo vzdelávaní a rozširovaní svojich zručností a kompetencií. K dosiahnutiu týchto cieľov bude potrebné zmeniť systém vzdelávania učiteľov so zameraním na:

 

1. prizývanie odborníkov, lektorov /umožňovať vzdelávanie učiteľov priamo v škole/,

2. efektívne využívanie získaných poznatkov, využiteľnosť poznatkov v konkrétnom odbornom predmete,

3. výstup učiteľa, ktorého cieľom bude získané informácie vzdelávania šíriť a uplatňovať v praxi v celej škole,

4. sprostredkovanie získaného vzdelávania svojim kolegom ako spätnú väzbu.

 

Okrem vypracovania ročného plánu kontinuálneho vzdelávania pedagogických zamestnancov bude vedenie školy podporovať a umožňovať vzdelávanie v oblasti IKT, zefektívni systém a organizáciu krúžkov v škole,  nadviaže spoluprácu s ostatnými cirkevnými školami v blízkosti školy. Dôležité v tejto oblasti bude aj motivovať, podporovať a oceňovať iniciatívu a snahu učiteľov, oceňovať slovne a podľa možností finančne pedagógov, ktorí vynakladajú snahu a úsilie, venujú sa projektom, súťažiam a potrebám žiakov.

 

  1. Organizácia prijímacieho konania

Škola prijíma žiakov prevážne z katolíckych rodín. Podmienkou prijatia na školu je súhlas zákonného zástupcu s podmienkami kresťanskej výchovy na škole.

  1. Dlhodobé projekty

Škola chce spolupracovať s ostatnými cirkevnými školami, najmä z CSŠ vo Vranove n. T., ako aj s inými školami v najbližšom okolí. Chce sa zapájať do projektov v rámci EÚ, športových projektov ako aj projektov IKT a pod.

 

  1. Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi

            Pri škole pracuje rodičovské združenie. Podľa  príslušných zákonov je ustanovená rada školy na čele s jej predsedom. Ďalej škola spolupracuje so Súkromným centrom špeciálno-pedagogického poradenstva v Snine a CPPPaP vo Vranove nad Topľou.

  1. Priestorové a materiálno–technické podmienky školy

        Škola má zriadených 6 učební, z toho jednu učebňu výpočtovej techniky. Na telesnú výchovu sa využíva školský dvor, triedy v škole, pričom prioritne učebňa nultého ročníka. Škola má dva kabinety učebných pomôcok, primerane vybavených pre potreby výchovno-vzdelávacieho procesu. V areáli školy je školské dvor, ktorý je potrebné zrenovovať a doplniť o školské ihrisko.

 

  1. Škola ako životný priestor

 

Aby sa žiaci i pedagógovia cítili v škole čo najpríjemnejšie, kladieme dôraz na upravené a estetické prostredie tried, školského dvora, chodieb. Aktuálne informácie o aktivitách školy zverejňujeme na informačných tabuliach a nástenkách. Priateľskú atmosféru medzi žiakmi, medzi žiakmi a pedagógmi budujeme na kresťanských základoch.

 

  1. Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní

 

 Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní zabezpečujú relevantné právne predpisy.

           Škola má bezpečné a zdravé prostredie učební a ostatných priestorov podľa platných bezpečnostných noriem. Všetky priestory sú slnečné, svetlé, teplé, nehlučné, čisté, s pravidelným vetraním. Školský nábytok má primeranú veľkosť.        

Zamestnanci školy sú pravidelne školení o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a proti požiaru. Škola zabezpečuje pravidelné kontroly, údržbu a revízie elektrických zariadení, plynovej kotolne, hasiacich prístrojov.

     Žiaci sú poučení o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v triedach, na hodinách telesnej výchovy, pred hromadnými školskými akciami i pred prázdninami. Škola má vypracovaný rozvrh pedagogických dozorov počas prestávok.

 

 

  1. Charakteristika školského vzdelávacieho programu

 

  1. Pedagogický princíp školy (vlastné ciele výchovy a vzdelávania )

Cirkevná základná škola sv. Jána Pavla II. je katolíckou školou, ktorá je charakterizovaná ako miesto všestrannej výchovy ľudskej osoby prostredníctvom jasného výchovného plánu, ktorého základným kameňom je Kristus.

Cieľom našej školy je podporovať ľudskú osobu, podporovať ju v celistvosti, objasňovať živý vzťah človeka ku Kristovi. Výchovný plán je založený na evanjeliu a jeho poslaní evanjelizovať.           

            Úlohou školy je starostlivé cibrenie rozumových schopností, praktických zručností, rozvíjanie správneho úsudku a príprava na budúce povolanie.  Pestuje zmysel pre hodnoty, krásu, dobro a zodpovednosť. Berúc do úvahy, že katolícka škola v edukačnom procese sleduje tie isté ciele ako ostatné školy, jej najväčší prínos je v oblasti výchovy, a to výchovy, ktorá je charakterizovaná duchom slobody a lásky, ktorá pestuje pravdu a zároveň aj lásku.

Naša škola je modernou školou, ktorá umožní všetkým žiakom získať dostatočné vedomosti a zručnosti vo všetkých  predmetoch prímarného vzdelávania.

Škola venuje pozornosť aj žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia a vytvára pre nich vhodné podmienky na výchovu a vzdelávanie.

            Rozlišovacím znakom je láska k výchove mladých, byť pozorným voči najslabším, chudobným, malým, hľadajúcim pravdu ako vyjadrenie Kristovej lásky.

V škole vládne kresťanský duch tak medzi učiteľmi navzájom, ako aj ústretovosť voči rodičom a spolupráca s farnosťou.

 

 

 

 

  1. Zameranie školy a stupeň vzdelania

            Škola je neplnoorganizovaná s ročníkmi 1. – 4., pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia je vytvorený nultý ročník.

 

          Škola poskytuje:

    •  vyučovanie náboženstva vo väčšom rozsahu

    • od prvého ročníka výuku cudzieho jazyka

    • kvalitnú prípravu na pokračovanie v štúdiu na sekundárnom vzdelávaní ZŠ a osemročnom gymnáziu

    • výuku v oblasti IKT

    • pestrosť zaújmových útvarov

 

Stupeň vzdelania

ISCED 1

Primárny stupeň školského vzdelávania

Primárne vzdelanie získa žiak úspešným absolvovaním všeobecnovzdelávacieho programu ostatného ročníka primárneho stupňa základnej školy. Dokladom o získanom vzdelaní je vysvedčenie s doložkou“žiak získal primárne vzdelanie poskytované základnou školou“. Absolvent programu primárneho vzdelávania plynule pokračuje na nadväzujúcom stupni nižšieho sekundárneho vzdelávania alebo adekvátnom stupni viacročného gymnázia.

3. Profil absolventa


         Absolvent našej školy by mal  svojím vystupovaním robiť  dobré meno cirkevnej škole, vytvárať dobré medziľudské vzťahy, učiť sa hľadať svoje miesto v škole, v rodine a v spoločnosti. Vedieť starať sa o svoje fyzické i psychické zdravie,  vedieť uzatvárať kompromisy, riadiť sa kresťanskými zásadami. Byť schopný vyhľadávať, hodnotiť a využívať pri učení rôzne zdroje informácií, osvojiť  si metódy štúdia a  práce s informáciami, mať schopnosť vnímať umenie, snažiť sa porozumieť mu a chrániť umelecké prejavy, byť  si vedomý svojich kvalít.

Absolvent programu primárneho vzdelania má osvojené (aj vlastným podielom) základy čitateľskej, pisateľskej, matematickej, prírodovedeckej a kultúrnej gramotnosti. Nadobudol základy pre osvojenie účinných techník (celoživotného) učenia sa a pre rozvíjanie spôsobilostí. Získal predpoklady na to, aby si vážil sám seba i druhých ľudí, aby dokázal ústretovo komunikovať a spolupracovať.

Má osvojené základy používania materinského, štátneho a cudzieho jazyka.

Úroveň rozvinutosti kľúčových kompetencií tvorí bázu pre ďalší rozvoj v následných stupňoch vzdelávania.

Absolvent primárneho vzdelania má osvojené tieto kľúčové kompetencie (spôsobilosti) :

sociálne komunikačné kompetencie (spôsobilosti)

  • vyjadruje sa súvisle, výstižne a kultivovane písomnou aj ústnou formou primeranou primárnemu stupňu vzdelávania,

  • dokáže určitý čas sústredene načúvať, náležite reagovať, používať vhodné argumenty a vyjadriť svoj názor,

  • uplatňuje ústretovú komunikáciu pre vytváranie dobrých vzťahov so spolužiakmi, učiteľmi, rodičmi a s ďalšími ľuďmi, s ktorými prichádza do kontaktu,

  • rozumie rôznym typom doterajších textov a bežne používaným prejavom neverbálnej komunikácie a dokáže na ne adekvátne reagovať,

  • na základnej úrovni využíva technické prostriedky medziosobnej komunikácie,

  • rešpektuje kultúrnu rozmanitosť a preukazuje záujem o primeranú formu medzikultúrnej komunikácie,

  • v cudzích jazykoch je schopný na primeranej úrovni porozumieť hovorenému textu, uplatniť sa v osobnej konverzácii, ako aj tvoriť texty, týkajúce sa bežných životných situácií,

kompetencie (spôsobilosti) uplatňovať základ matematického myslenia a základné schopnosti poznávať v oblasti vedy a techniky

  • používa základné matematické myslenie na riešenie praktických problémov v každodenných situáciách a je schopný (na rôznych úrovniach) používať matematické modely logického a priestorového myslenia a prezentácie (vzorce, modely),

  • je pripravený ďalej si rozvíjať schopnosť objavovať, pýtať sa a hľadať odpovede, ktoré smerujú k systematizácii poznatkov,

kompetencie (spôsobilosti) v oblasti informačných a komunikačných technológií

  • vie používať vybrané informačné a komunikačné technológie pri vyučovaní a učení sa,

  • ovláda základy potrebných počítačových aplikácií,

  • dokáže primerane veku komunikovať pomocou elektronických médií,

  • dokáže adekvátne veku aktívne vyhľadávať informácie na internete,

  • vie používať rôzne vyučovacie programy,

  • získal základy algoritmického myslenia,

  • chápe, že je rozdiel medzi reálnym a virtuálnym svetom,

  • vie, že existujú riziká, ktoré sú spojené s využívaním internetu a IKT,

kompetencia (spôsobilosť) učiť sa učiť sa

  • má osvojené základy schopnosti sebareflexie pri poznávaní svojich myšlienkových postupov,

  • uplatňuje základy rôznych techník učenia sa a osvojovania si poznatkov,

  • vyberá a hodnotí získané informácie, spracováva ich a využíva vo svojom učení a v iných činnostiach,

  • uvedomuje si význam vytrvalosti a iniciatívy pre svoj pokrok,

kompetencia (spôsobilosť) riešiť problémy

  • vníma a sleduje problémové situácie v škole a vo svojom najbližšom okolí, vie rozoznať ozajstný problém, premýšľa o jeho príčinách a navrhne riešenie podľa svojich vedomostí a skúseností z danej oblasti,

  • pri riešení problémov hľadá a využíva rôzne informácie, skúša viaceré možnosti riešenia problému, overuje správnosť riešenia a osvedčené postupy aplikuje pri podobných alebo nových problémoch,

  • pokúša sa problémy a konflikty vo vzťahoch riešiť primeraným (chápavým a spolupracujúcim) spôsobom,

osobné, sociálne a občianske kompetencie (spôsobilosti)

  • má základy pre smerovanie k pozitívnemu sebaobrazu a sebadôvere,

  • uvedomuje si vlastné potreby a tvorivo využíva svoje možnosti,

  • dokáže odhadnúť svoje silné a slabé stránky ako svoje rozvojové možnosti,

  • uvedomuje si dôležitosť ochrany svojho zdravia a jeho súvislosť s vhodným a aktívnym trávením voľného času,

  • dokáže primerane veku odhadnúť dôsledky svojich rozhodnutí a činov,

  • uvedomuje si, že má svoje práva a povinnosti,

  • má osvojené základy pre efektívnu spoluprácu v skupine,

  • dokáže prijímať nové nápady alebo aj sám prichádza s novými nápadmi a postupmi pri spoločnej práci,

  • uvedomuje si význam sociálno-emočnej klímy v triede a svojím konaním prispieva k dobrým medziľudským vzťahom,

kompetencia (spôsobilosť) vnímať a chápať kultúru a vyjadrovať sa nástrojmi kultúry

  • dokáže sa vyjadrovať na úrovni základnej kultúrnej gramotnosti prostredníctvom umeleckých a iných vyjadrovacích prostriedkov,

  • dokáže pomenovať druhy umenia a ich hlavné nástroje a vyjadrovacie prostriedky (na úrovni primárneho vzdelávania),

  • uvedomuje si význam umenia a kultúrnej komunikácie vo svojom živote,

  • cení si a rešpektuje kultúrno-historické dedičstvo a ľudové tradície,

  • rešpektuje vkus iných ľudí a primerane veku dokáže vyjadriť svoj názor a vkusový postoj,

  • ovláda základné pravidlá, normy a zvyky súvisiace s úpravou zovňajšku človeka,

  • pozná bežné pravidlá spoločenského kontaktu (etiketu),

  • správa sa kultúrne, primerane okolnostiam a situáciám,

  • má osvojené základy pre tolerantné a empatické vnímanie prejavov iných kultúr.

 

 

 

  1. Pedagogické stratégie

 

Moderné vyučovanie nie je obmedzené na jedinú formu pedagogickej stragégie ako metódy. Skôr zahŕňa rozmanité prístupy, často viac než tri alebo štyri použité počas vyučovacej hodiny. Rozmanité vzdelávacie stratégie podporujú učenie na strane žiaka. Je na pedagogickej tvorivosti učiteľov, ktoré pedagogické stratégie vo vyučovaní zvolí.

Podporujeme výučbu pomocou didaktickej techniky. Dôraz je kladený na samostatnosť a zodpovednosť za učenie. Využívame IKT vo vyučovaní. V oblasti rozumovej výchovy je našim cieľom rozvíjať u žiakov tvorivé myslenie, samostatnosť, aktivitu, sebahodnotenie.

            Budeme si všímať talent žiakov v jednotlivých oblastiach a rozvíjať ho do maximálnej miery.

Dôležitou úlohou sa pre nás stane potreba orientovať sa na pozitívne hodnotenie žiakov, najmä slabo prospievajúcich, pre zvýšenie vnútornej motivácie.

 

  1.  Zabezpečenie výučby pre žiakov so špeciálnymi potrebami

Zo strany učiteľov je zabezpečený dôsledný individuálny prístup k žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia. Škola spolupracuje so Súkromným centrom špeciálno-pedagogického poradenstva v  Snine, ktoré nám poskytuje odbornú a poradenskú činnosť.

Výchova a vzdelávanie žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia

Sociálne znevýhodnené prostredie (znevýhodnenie chudobou alebo kultúrou)

  • definujeme ako prostredie, ktoré vzhľadom na sociálne a jazykové podmienky nedostatočne stimuluje rozvoj mentálnych, vôľových a emocionálnych vlastností jednotlivca, nepodporuje jeho efektívnu socializáciu a neposkytuje dostatok primeraných podnetov pre rozvoj osobnosti. Spôsobuje sociálno-kultúrnu depriváciu, deformuje intelektuálny, mravný a citový rozvoj jednotlivca a z aspektov edukácie ho z týchto dôvodov považujeme za osobu so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Špeciálne edukačné potreby žiaka sú požiadavky na špeciálne uspôsobenie podmienok, organizácie a realizácie výchovno-vzdelávacieho procesu tak, aby zodpovedali osobitostiam žiaka, ktorého telesný, psychický alebo sociálny vývin sa výrazne líši od štandardného vývinu.

Sociálne znevýhodnené prostredie je pre žiaka rodina:

  • ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi a príjem rodiny je najviac vo výške životného minima,

  • v ktorej aspoň jeden z rodičov alebo osoba, ktorej je dieťa zverené do osobnej starostlivosti patrí do skupiny znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie,

  • v ktorej najvyššie ukončené vzdelanie rodičov je základné, alebo aspoň jeden z rodičov nemá ukončené základné vzdelanie,

  • ktorá má neštandardné bytové a hygienické podmienky (napr. žiak nemá vyhradené miesto na učenie, nemá vlastnú posteľ, nie je zavedená elektrická prípojka a pod.).

Výchova a vzdelávanie žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia (ďalej SZP)

Špecifickým cieľom výchovy a vzdelávania žiakov zo SZP je prostredníctvom eliminácie alebo odstránenia hendikepov vyplývajúcich zo sociálneho znevýhodnenia (napr. komunikačné schopnosti, kultúrne a sociálne vylúčenie, hygienické návyky,...), dosiahnuť primeraný rozvoj ich schopností.

Uskutočňuje sa:

  • v triede s nultým ročníkom pre šesťročné deti nedosahujúce školskú spôsobilosť, pre ktoré sa vypracováva individuálny vzdelávací program v spolupráci so školským zariadením výchovnej prevencie a poradenstva; zákonný zástupca žiaka má právo sa s týmto programom oboznámiť a po absolvovaní nultého ročníka určiť ďalší spôsob vzdelávania žiaka berúc do úvahy výsledky odborných posúdení dosiahnutej úrovne školskej spôsobilosti.

Špecifické podmienky pre vzdelávanie detí zo SZP:

  • zabezpečime pred vstupom do základnej školy testovanie školskej spôsobilosti výlučne pedagogicko-psychologickou poradňou na základe sociálno-kultúrne nezávislých testov školskej spôsobilosti pre 6 – 7 ročné deti, ktoré rešpektujú špecifiká v oblasti poznania a skúseností detí so sociálne znevýhodneného prostredia, najmä u detí z prostredia národnostných menšín,

  • prispôsobime úrovni dieťaťa obsah a metódy vzdelávania v nultom ročníku s cieľom dosiahnuť kompenzáciu deficitu,

  • znížime počet žiakov v triede, aby sa umožnila  vyššia miera individuálneho prístupu k žiakovi,

  • zabezpečime asistenta učiteľa, ktorý v prípade detí zo zmiešaného národnostného prostredia ovláda aj ich materinský jazyk,

  • vytvoriť atraktívne edukačné prostredie rešpektujúce sociálne, kultúrne a jazykové špecifiká detí zo SZP,

  •  zohľadníme sociálne a kultúrne prostredie a potreby detí zo SZP,

  • realizujeme programy orientované na zlepšenie spolupráce rodičov (predovšetkým rómskych) detí so základnou školou,

Ďalšie podmienky

  1. personálne podmienky: pedagóg cielene pripravený na vzdelávanie detí zo SZP, spolupráca so špecialistami – špeciálny pedagóg, psychológ, logopéd, asistent učiteľa ,

  2. materiálne podmienky:  doplnkové učebné pomôcky, učebnice, pracovné listy, prípadne iné pomôcky,

  3. odborné a organizačné podmienky: včasná špeciálno-pedagogická, psychologická a sociálna diagnostika, špeciálne metódy a formy vzdelávania – individuálna a skupinová práca, kooperatívne učenie, špecifické vyučovacie predmety,  spolupráca s poradenskými zariadeniami.

 

  1. Začlenenie prierezových tém

Prierezové témy sú začlenené do predmetov podľa svojho obsahu a uvedené sú v učebných osnovách jednotlivých predmetov.

 

Osobnostný a sociálny rozvoj

Prierezová oblasť osobnostný a sociálny rozvoj rozvíja ľudský potenciál žiakov, poskytuje žiakom základy pre plnohodnotný a zodpovedný život. Znamená to nielen študijný (akademický) rozvoj žiakov, ale aj rozvíjanie osobnostných a sociálnych spôsobilostí, ktoré spätne akademický rozvoj podporujú. Aby žiak získal kvalitné vzdelanie, k tomu je potrebné, aby si už od primárneho vzdelávania rozvíjal sebareflexiu (rozmýšľal o sebe), spoznával sám seba, svoje dobré ale aj slabé stránky, rozvíjal si sebaúctu, sebadôveru a s tým spojené prevzatie zodpovednosti za svoje konanie, osobný život a sebavzdelávanie. V tejto súvislosti je potrebné, aby sa naučil uplatňovať svoje práva, ale aj rešpektovať názory, potreby a práva ostatných. Dôležité je, aby prierezová téma podporovala u žiakov rozvoj schopnosti uplatňovať prevenciu sociálno-patologických javov (šikanovanie, agresivita, užívanie návykových látok). Cieľom je, aby žiak získaval a udržal si osobnostnú integritu, pestoval kvalitné medziľudské vzťahy, rozvíjal sociálne spôsobilosti potrebné pre osobný a sociálny život a spoluprácu. V tejto prierezovej tematike sa uplatňuje aj vzdelávanie k ľudským právam, ale aj rodinnej výchove.

Téma sa prelína všetkými obsahovými vzdelávacími oblasťami, pričom sa pri jej uskutočňovaní berú do úvahy aktuálne potreby žiakov. Najviac priestoru má v predmete etická výchova, ale je dôležité, aby si učiteľ uvedomil, že na dosiahnutie cieľov tejto prierezovej tematiky je nutné vymedziť priestor aj v náukových predmetoch. Nevyhnutné je, aby sa všetky témy realizovali prakticky, prostredníctvom vhodných cvičení, modelových situácií, diskusií, hier a iných interaktívnych metód.

Spôsob realizácie:

Október – Beseda o ľudských právach dieťaťa a o ľudskej dôstojnosti pod názvom „Viem kto som? s duchovným otcom vdp. Mariánom Hudákom.

Máj – tímová hra v rámci didaktických hier – Blind walking – chodenie na slepo.

Environmentálna výchova

Environmentálna výchova je prierezová téma, prelína sa všetkými predmetmi, ale najmä prírodovedou, vlastivedou, pracovným vyučovaním, etickou výchovou.

Cieľom je prispieť k rozvoju osobnosti žiaka tak, že nadobudne schopnosť chápať, analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím vo svojom okolí, pričom zároveň chápe potrebu ochrany životného prostredia na celom svete. Dôležité je, aby žiaci získali vedomosti ale aj zručnosti, ktorými môžu pomáhať životnému prostrediu jednoduchými činnosťami, ktoré sú im primetané a vhodné – chrániť rastliny, zvieratá, mať kladný vzťah k domácim zvieratám, ale aj k zvieratám v prírode.

Organizačne je vhodné prierezovú tému začleniť do viacerých predmetov prostredníctvom jednotlivých tém, projektov alebo urobiť kurzovou formou, napríklad zamerať sa jeden týždeň na environmentálnu výchovu – s teoretickou a praktickou časťou.

 

Realizácia – realizácia vo všetkých predmetoch, najmä v prírodovede, vlastivede, pracovnom vyučovaní.

- prostredníctvom projektov, vhodných tém, motivácii, aktivít, separovaním odpadu, zorganizovaním zberu papiera, na výtvarnej výchove.

 

September: úprava areálu školy, recyklácia odpadov.

Október: 1.10. – Svetový deň cyklistiky – príchod do školy na bicykli

                4.10. – Svetový deň zvierat – aktivita

                Škola v prírode – Vysoké Tatry – Tatranská Lomnica

                16.10. – Svetový deň zdravej výživy – ovocno-zeleninový deň

November: Hvezdáreň a planetárium v Prešove – exkurzia

December: Vianoce pre zvieratká – výroba búdky, ozdobenie stromčeka pokrmom vhodným pre zvieratká (vtáčiky).

Január: Zber papiera

Marec: 22. marec – Svetový deň vody – aktivita na pripomenutie významu jednej z najvzácnejších tekutín sveta. Tematiku vody spoločne napr. tým, že v daný deň si do školy žiaci oblečú modré a biele tričká, prípadne si tvár pokreslia motívmi vody. Pre tento špeciálny deň sa pripraví aj pitná stanica, ktorá žiakom pripomenie nevyhnutnosť pitného režimu spojená s prezentáciou.

Apríl:  22.apríl – Deň Zeme – výroba stromu prianí, Stromu života – aktivita.

Máj: 21. máj – Celosvetový deň sadenia stromčekov – výsadba stromčekov a kvetov v okolí školy.

Jún: Didaktické hry v Pavlovciach – EKO farma, ekohry v prírode.

 

Mediálna výchova

Jedným z významných socializačných faktorov ovplyvňujúcich hodnoty, postoje a správanie jedinca sú médiá. Osvojenie schopnosti kompetentného zaobchádzania s médiami je cieľom mediálnej výchovy ako prierezovej témy.

Cieľom prierezovej tematiky je, aby žiaci:

  • lepšie porozumeli pravidlám fungovania mediálneho sveta a primerane veku sa v ňom orientovali,

  • dokázali posudzovať mediálne šírené posolstvá, objavovať v nich to hodnotné, pozitívne formujúce ich osobnostný a profesionálny rast,

  • dokázali si uvedomiť negatívne mediálne vplyvy na svoju osobnosť a snažiť sa ich zodpovedným prístupom eliminovať,

  • vedeli tvoriť mediálne produkty.

November – na hodinách výtvarnej výchovy diskutovať o tom, čo deti pozerajú, čítajú a ktorým médiám dávajú prednosť. Na hodine VYV vytvoria projekt „Magické médiá“.

Máj – Exkurzia do TV B52 – regionálnej TV s cieľom oboznámiť sa s prácou redaktorov, kameramanov a s postupom ako sa reportáž dostane až na obrazovku.

Multikultúrna výchova

Multikultúrna výchova je zaradená do obsahu vzdelávania s ohľadom na slovenské kultúrne prostredie, kde po stáročia spolunažívali príslušníci rôzneho etnického, národného, náboženského a kultúrneho pôvodu. Tradičná kultúrna rozmanitosť sa pritom v súčasnosti ešte prehlbuje vďaka viacerým trendom, ktoré sa často zastrešujú pojmom globalizácia. Jedným z týchto trendov, ktorý výrazne zvyšuje rozmanitosť kultúr na Slovensku, je migrácia príslušníkov vzdialenejších a doposiaľ nepoznaných kultúr a subkultúr. Multikultúrnosť slovenskej spoločnosti však nikdy neznamenala len pokojné spolunažívanie rôznych skupín obyvateľov, ale vždy bola a dodnes je poznačená aj predsudkami a stereotypmi, ktoré sa prejavujú v rôznych podobách neznášanlivosti, rasizmu, či xenofóbie.

Žiaci všetkých vekových kategórií budú čoraz častejšie v osobnom aj verejnom živote vystavení rôznym kultúrnym vplyvom a v čoraz väčšej miere sa budú dostávať do kontaktu s príslušníkmi iných kultúr. Preto je potrebné, aby boli na tieto výzvy pripravení a aby boli schopní rozoznať, rešpektovať a podporovať rôzne kultúrne ukotvenie vo svojom okolí. Cieľom prierezovej témy multikultúrna výchova je preto výchovné a vzdelávacie pôsobenie zamerané na rozvoj poznania rozličných tradičných aj nových kultúr a subkultúr, akceptáciu kultúrnej rozmanitosti ako spoločenskej reality a rozvoj tolerancie, rešpektu a prosociálneho správania a konania vo vzťahu ku kultúrnej odlišnosti. Edukačná činnosť je zameraná na to, aby škola a školské vzdelávanie fungovali ako spravodlivé systémy, kde majú všetci žiaci rovnakú príležitosť rozvíjať svoj potenciál. Žiaci spoznávajú svoju kultúru aj iné kultúry, históriu, zvyky a tradície ich predstaviteľov, rešpektujú tieto kultúry ako rovnocenné a dokážu s ich príslušníkmi konštruktívne komunikovať a spolupracovať.

Multikultúrnu výchovu možno prirodzene začleniť do humanitných a spoločenskovedných predmetov. Prvky multikultúrnej výchovy však možno v obsahovej a metodickej rovine či s pomocou vhodných príkladov rozvíjať aj v prírodovedných predmetoch či pri výučbe materinského a cudzích jazykov.

Realizácia – realizácia prirodzeným začlenením do predmetov, výchov a jazykov s cieľom rozvoja poznania rozličných kultúr, akceptácie kultúrnej rozmanitosti ako spoločenskej reality a rozvoja tolerancie, rešpektu a prosociálneho správania a konania vo vzťahu ku kultúrnej odlišnosti, v organizácii a každodennej prevádzke, vo vzťahoch medzi učiteľmi a žiakmi (% rómskych žiakov, žiakov zo SZP).

- priebežne: návšteva výstavy v Hornozemplínskom osvetovom stredisku vo Vranove nad Topľou súvisiacou s tematikou multikultúrnej výchovy (Medzinárodná pamiatka na obete holokaustu).

- október: Aj ja raz budem starý – mesiac úcty k starším ľuďom prejavujúci sa v častejšej pomoci, súťaž v kresbe starých rodičov.

- november: Týždeň modlitieb za zosnulých, návšteva cintorína.

- marec: Fašiangy – Turíce – karneval.

- apríl: Cyril a Metod – školská olympiáda so svätcami.

- máj: Deň matiek – príprava kultúrneho programu

- súťaže: Šaliansky Maťko, Pieseň pre sv. Otca, výtvarné súťaže

 

Dopravná výchova- výchova k bezpečnosti v cestnej premávke

V každodennom živote sa žiaci stávajú účastníkmi cestnej premávky ako chodci, korčuliari, kolobežkári, cyklisti, cestujúci v prostriedkoch hromadnej alebo osobnej dopravy a pod. Okrem pozitívnych stránok má doprava a motorizmus aj veľa záporných stránok. Neúmerný je počet dopravných nehôd, ktorých účastníkmi sú deti v mladšom a staršom školskom veku. Základné vedomosti, zručnosti a návyky zamerané na bezpečné správanie sa v rôznych dopravných situáciách získavajú deti najmä prostredníctvom školy.

Učivo tematiky Dopravná výchova je povinnou súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov základných škôl. Úlohou výchovy k bezpečnosti v cestnej premávke v škole je postupne pripraviť deti na samostatný pohyb v cestnej premávke – ako chodcov alebo cyklistov – pričom je potrebné mať na zreteli aj aspekt výchovy budúcich vodičov motorových vozidiel. Realizácia učebnej činnosti sa uskutočňuje v objekte školy, na detských dopravných ihriskách alebo v bezpečných priestoroch v okolí školy.

Ciele výchovy k bezpečnosti v cestnej premávke na ZŠ zahŕňajú oblasť kognitívnu, afektívnu a psychomotorickú, ktoré je potrebné proporcionálne rozvíjať. Ciele sú zostavené v zmysle týchto kritérií :

  • pochopiť funkcie dopravy ako riadeného systému vymedzeného všeobecne záväznými právnymi predpismi,

  • sformovať si mravné vedomie a správanie sa v zmysle morálnej a právnej zodpovednosti pri chôdzi a jazde v cestnej premávke,

  • uplatňovať si zásady bezpečného správania sa v cestnej premávke podľa všeobecne záväzných právnych predpisov, a to ako chodec, korčuliar, cyklista, cestujúci (spolujazdec) a pod.,

  • spôsobilosť pozorovať svoje okolie, vyhodnocovať situáciu z hľadiska bezpečnosti a aplikovať návyky bezpečného správania sa v cestnej premávke v praktickom živote,

  • schopnosť zvládnuť techniku chôdze a jazdy na bicykli,

  • schopnosť zvládnuť základné taktické prvky chôdze a jazdy v cestnej premávke,

  • pochopiť význam technického stavu a údržby vozidiel pre bezpečnú jazdu v cestnej premávke a prakticky zvládnuť základné úlohy údržby bicykla,

  • uvedomiť si význam technických podmienok dopravy a zariadení ovplyvňujúcich bezpečnosť cestnej premávky.

Forma realizácie – Máj – Pozor, zákruta!

- naučiť deti chápať bicykel ako dopravný prostriedok (pravidlá jazdy na bicykli), základná výbava bicykla a cyklistu

- výroba dopravnej nástenky, výroba makety križovatky a dopravných značiek, dopravných kalendárov, nácvik a hranie scénok a divadelných predstavení s dopravnou problematikou pre rodičov

- nácvik pesničiek s dopravno-bezpečnostnou problematikou

- kreslenie dopravných prostriedkov, križovatiek a dopravných situácií na chodníkoch a dvoroch v areáli školy

- hry na policajtov, zastavovanie a riadenie cestnej premávky

- riešenie dopravných situácií, hry a dopravné súťaže

- práca s omaľovankami, hádankami, rébusmi

- pohyb po detskom ihrisku na bicykli s účasťou „detských policajtov“ (pre získanie vedomostí, zručností a návykov bezpečného správania sa).

 

Ochrana života a zdravia

Ochrana života a zdravia (OŽZ) sa v základných školách realizuje prostredníctvom učebných predmetov Štátneho vzdelávacieho programu a samostatných organizačných foriem vyučovania – didaktických hier. V rámci témy sa aplikuje učivo, ktoré bolo v minulosti súčasťou povinného učiva ochrany človeka a prírody (OČP). Ochrana života a jeho zdravia integruje postoje, vedomosti a schopnosti žiakov zamerané na ochranu života a zdravia v mimoriadnych situáciách. Podobne pri pobyte a pohybe v prírode, ktoré môžu vzniknúť vplyvom nepredvídaných skutočností ohrozujúcich človeka a jeho okolie.

Cieľom spoločnosti je pripraviť každého jednotlivca na život v prostredí, v ktorom sa nachádza. Nevyhnutným predpokladom k tomu je neustále poznávanie prostredníctvom pohybu a pobytu v prírode. Obsah učiva je predovšetkým orientovaný na zvládnutie situácií vzniknutých vplyvom priemyselných a ekologických havárií, dopravnými nehodami, živelnými pohromami a prírodnými katastrofami. Zároveň napomáha zvládnuť nevhodné podmienky v situáciách vzniknutých pôsobením cudzej moci, terorizmom voči občanom nášho štátu. Cieľom oblasti je formovať ich vzťah k problematike ochrany svojho zdravia a života, tiež zdravia a života iných ľudí, poskytnúť žiakom potrebné teoretické vedomosti, praktické poznatky, osvojiť si vedomosti a zručnosti v sebaochrane a poskytovaní pomoci iným v prípade ohrozenia zdravia a života. Rozvinúť morálne vlastnosti žiakov, tvoriace základ vlasteneckého a národného cítenia, formovať predpoklady na dosiahnutie vyššej telesnej zdatnosti a celkovej odolnosti organizmu na fyzickú a psychickú záťaž v náročných životných situáciách.

Prierezovú tému napĺňa obsah:

  • riešenie mimoriadnych situácií – civilná ochrana,

  • zdravotná príprava,

  • pohyb a pobyt v prírode.

Forma realizácie učiva: Jún - Didaktické hry

Vzdelávacie a organizačné činnosti školy:

- vhodné témy z obsahu niektorých vyučovacích predmetov – medzipredmetové vzťahy

- úlohy objektovej ochrany školy

- požiarne a poplachové smernice

- zabezpečenie úrazovej zábrany a predlekárskej prvej pomoci

- cvičenie v prírode v rámci TV

 

  1. riešenie mimoriadných situácií

- civilná obrana

- naša obec – všeobecná charakteristika

- evakuácia školyv prípade ohrozenia – postup opustenia školy, miesto zhromaždenia, presun do bezpečného priestoru

- signály civilnej ochrany a činnosť žiakov po ich vyhlásení

- horľaviny a ich následky

 

  1. zdravotná príprava

- vybavenie domácej lekarničky a jej využitie pri poskytovaní prvej pomoci, nebezpečenstvo svojvoľného použitia liekov,

- ošetrenie odrenín ruky, nohy, prstov a hlavy,

- privolanie pomoci k zranenému,

- význam symbolu Červený kríž.

 

  1. pohyb a pobyt v prírode

- orientácia v mieste školy a jej okolí,

- určenie svetových strán podľa slnka,

- významné budovy a ich účel – zdravotné stredisko, lekáreň, pošta, telefón, predajne, železničná a autobusová stanica, miestny úrad,

- historické objekty našej obce – pamätné domy, zrúcaniny, pamätníky, múzeá, galérie,

- poznávanie zelene v okolí obce,

- správanie sa k osamelým zvieratám

 

Regionálna výchova

Prierezová téma Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra úzko súvisí s prierezovou témou Multikultúrna výchova, ale vo svojom obsahu sa ešte hlbšie zaoberá živým a hodnotným hmotným a nehmotným kultúrnym dedičstvom Slovenskej republiky.

Nakoľko sa vláda Slovenskej republiky zaviazala realizovať Odporúčania na ochranu tradičnej kultúry a folklóru a Generálnou konferenciou UNESCO bol schválený: Dohovor o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva ako aj Dohovor o ochrane a podpore rozmanitosti kultúrnych prejavov, odporúčame uvedenú prierezovú tému nenásilnou formou začleniť vo vyučovaní do viacerých predmetov, prostredníctvom ich obsahov, ale aj formou projektov, exkurzií a pod. Vhodnými sa javia najmä predmety výtvarná, hudobná, literárna a etická výchova, pracovné vyučovanie, ale aj dejepis, prírodoveda, vlastiveda a geografia. V rámci školského vzdelávacieho programu môže byť obsah prierezovej témy zaradený do voliteľných vyučovacích predmetov, ako napr. regionálna výchova, regionálny dejepis, geografia, výtvarné spracovanie materiálu, zborový spev, detské hudobné divadlo, literárno-dramatické divadlo a i.

Apríl – spevácka súťaž ľudových piesní „Slávik Slovenska“. Deti si vyberajú 2 piesne z nášho regiónu.

Máj – v rámci programu ku „Dňu matiek“ sa žiaci spolupodieľajú na kultúrnom programe prostredníctvom ľudového pásma piesní a tancov.

Tvorba projektu a prezentačné zručnosti

Prierezová téma spája jednotlivé kompetencie, ktoré chceme rozvíjať u žiakov – komunikovať, argumentovať, používať informácie a pracovať s nimi, riešiť problémy, poznať sám seba a svoje schopnosti, spolupracovať v skupine, prezentovať sám seba, ale aj prácu v skupine, vytvoriť nejaký produkt. V tejto prierezovej téme je obsah zameraný na postupnosť jednotlivých krokov a metodológiu tvorby projektu, ktorú budú môcť využívať v ostatných predmetoch alebo aj v mimoškolskej činnosti, pri prezentácii svojej školy.

Naučia sa prezentovať svoju prácu písomne aj verbálne s použitím informačných a komunikačných technológií.

Október – na hodinách vlastivedy žiaci pripravia projekty s názvom „Moja škola“ a sami ich prezentujú v Power Pointe pred svojou triedou.

Marec – žiaci v skupinách, na hodine prírodovedy vytvoria projekt v písomnej podobe s použitím obrázkov a výstrižkov z printovýchmédií na tému „Moje zdravie“.

  1. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia

 

 

Vnútorný systém hodnotenia kvality zameriame na 3 oblasti:

1. Hodnotenie žiakov

2. Hodnotenie pedagogických zamestnancov

3. Hodnotenie školy

  1. Hodnotenie vzdelávacích výsledkov práce žiakov

Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy a aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov.

Cieľom je zhodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami a spôsobilosťami.

Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov vychádzame z metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov základnej školy.

Po prerokovaní v pedagogickej rade riaditeľ rozhodol spôsob formy hodnotenia, a to klasifikáciou.

  1. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov

Hodnotenie zamestnancov  bude prebiehať na  základe týchto kritérii: 

  • Dodržiavanie pracovných povinností

  • Pozorovania (hospitácie)

  • Rozhovoru

  • Výsledkov žiakov, ktorých učiteľ vyučuje (prospech, žiacke súťaže, didaktické testy,  a pod.)

  • Sledovania pokroku žiakov vo výsledkoch pod vedením učiteľa

  • Hodnotenia výsledkov pedagogických zamestnancov v oblasti ďalšieho vzdelávania, tvorby učebných pomôcok, mimoškolskej činnosti a pod. (sebavzdelávanie)

  • Vzájomného hodnotenia učiteľov (čo si vyžaduje aj vzájomné hospitácie a „otvorené hodiny“)

  • Práca učiteľa nad rámec jeho povinností

  • Ochota učiteľa spolupracovať na projektoch školy

  • Iniciatíva učiteľov pri získavaní nových žiakov

 

  1. Hodnotenie školy

 

Cieľom hodnotenia školy je, aby žiaci a ich rodičia získali dostatočné a hodnoverné informácie o tom, ako zvládajú požiadavky na ne kladené v štátnom i školskom vzdelávacom programe .

 

Dôraz je kladený na dve veci:

- konštatovanie úrovne stavu,

- zisťovanie súvislostí a okolností, ktoré výsledný stav ovplyvňujú.

 

 

Vlastné hodnotenie školy je zamerané na:

  • Ciele, ktoré si škola stanovila, najmä v koncepčnom zámere rozvoja školy

       a v školskom vzdelávacom programe,  ich reálnosť a stupeň dôležitosti.

  • Posúdenie ako škola spĺňa ciele, ktoré sú v Štátnom vzdelávacom programe.

  • Oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky a oblasti, v ktorých škola dosahuje slabšie  výsledky, včítane návrhov a opatrení.

 

 

 

 

  1. Školský učebný plán

                                                                                     1. ročník                   2. ročník                   3. ročník              4.ročník

 

Vzdelávacia oblasť

 

Predmety

 

Počet hodín

 

Štátny vzdelávací program

 

Povinná časť

 

Počet

 hodín

 

Školský vzdelávací program

 

Voliteľné hodiny

 

Počet hodín

 

ŠTVP

 

 

 

Povinná časť

 

Počet hodín

 

ŠkVP

 

 

 

Voliteľné hodiny

 

Počet

Hodín

 

ŠTVP

 

 

 

Povinná časť

 

 

Počet

hodín

 

ŠkVP

 

 

 

Voliteľné hodiny

 

Počet

hodín

 

ŠVP

 

 

 

Povinná časť

 

 

Počet

hodín

 

ŠkVP

 

 

 

Voliteľné hodiny

Jazyk a komunikácia

Slovenský jazyk a literatúra

9

 

8

 

7

1

7

 

 

Anglický jazyk

0

1

0

2

3

 

3

-

Matematika  a práca s informáciami

Matematika

4

 

4

 

4

 

4

 

 

Informatika

 

 

 

 

1

 

1

-

Človek a príroda

Prvouka

Prírodoveda                                                                         

1

 

2

 

 

1

 

 

2

 

Človek a spoločnosť

Vlastiveda

 

 

 

 

1

 

2

-

Človek a hodnoty

Katolícke náboženstvo

1

1

1

1

1

1

1

1

Umenie a kultúra

Výtvarná výchova

2

 

2

 

1

 

1

-

Hudobná výchova

1

 

1

 

1

 

1

-

Zdravie a pohyb

Telesná a športová výchova

2

 

2

 

2

 

2

-

Človek a svet práce

Pracovné vyučovanie

 

 

 

 

1

 

1

-

Spolu: povinná časť +

            voliteľná časť

 

20

2

20

3

23

2

25

1

Celkom:

 

 

22

 

23

 

25

 

26

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0.ročník

 

 

 

 

 

 

 

Vzdelávacia oblasť

Predmety

Počet

 

 

 hodín

 

 

 

 

 

Školský vzdelávací program

 

 

 

 

 

 

Jazyk a komunikácia

Rozvíjanie komunikačných schopností

6

Matematika  a práca s informáciami

Zmyslová výchova a základy matematických predstáv

4

Umenie a kultúra

Rozvíjanie grafomotorických zručností a výtvarná  výchova

4

 

Hudobno - pohybová výchova

3

Zdravie a pohyb

Telesná výchova

2

Človek a svet práce

Pracovná výchova

3

Celkom:

 

22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rámcový učebný plán pre základné školy s vyučovacím jazykom slovenským

Vzdelávacia oblasť

Vyučovací predmet

Počet hodín za 1. – 4. ročník ZŠ

Jazyk a komunikácia

Slovenský jazyk a literatúra

26

Prvý cudzí jazyk

6

 

 

32

Príroda a spoločnosť

Prírodoveda

3

Vlastiveda

3

 

 

6

Človek a hodnoty

Etická výchova / Náboženská výchova

4

 

 

4

Matematika a práca s informáciami

Matematika

14

Informatická výchova

3

 

 

17

Človek a svet práce

Pracovné vyučovanie

1

 

 

1

Umenie a kultúra

Výtvarná výchova

4

Hudobná výchova

4

 

 

8

Zdravie a pohyb

Telesná výchova / Športová príprava

8

 

 

8

Povinné hodiny spolu

 

76

Voliteľné hodiny

 

20

Hodiny spolu

 

96

Poznámky

1. Rozdelenie tried na skupiny a zriaďovanie skupín sa uskutočňuje v zmysle vyhlášky MŠ SR č. 320/2008 Z. z. o základnej škole v znení vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 224/2011 Z. z. podľa podmienok školy. Vo vyučovacích predmetoch vzdelávacej oblasti Človek a príroda sa rozdelenie žiakov odporúča pri tých témach, kde sa vyžaduje nadobúdanie a overovanie praktických zručností žiakov.

2. Vo vyučovacom predmete technika riaditeľ školy zohľadní personálno-odborné a materiálno-technické podmienky školy tak, aby v každom ročníku boli zastúpené témy tematických celkov Technika a Ekonomika domácnosti.

3. Voliteľné (disponibilné) hodiny použije škola na dotvorenie školského vzdelávacieho programu. Voliteľné (disponibilné) hodiny je možné využiť na:

a. vyučovacie predmety, ktoré rozširujú a prehlbujú obsah predmetov zaradených do štátneho vzdelávacieho programu;

b. vyučovacie predmety, ktoré si škola sama zvolí a sama si pripraví ich obsah, vrátane predmetov vytvárajúcich profiláciu školy a experimentálne overených inovačných programov zavedených do vyučovacej praxe;

c. vyučovacie predmety, ktorých obsah je doplnením vyučovacieho predmetu pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorí nemôžu napredovať v rámci bežných vyučovacích hodín a ktorí postupujú podľa individuálnych vzdelávacích programov;

d. špecifické vyučovacie predmety pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

4. Ak má škola vhodné podmienky na vyučovanie predmetu telesná a športová výchova, využije voliteľné (disponibilné) hodiny v primárnom vzdelávaní na posilnenie uvedeného predmetu.

5. Škola je povinná z rámca voliteľných hodín ponúknuť žiakom 7. – 9. ročníka ako druhý cudzí jazyk jeden z jazykov: francúzsky jazyk, nemecký jazyk, ruský jazyk, španielsky jazyk, taliansky jazyk podľa možností školy a záujmu žiakov, a to najmenej 2 vyučovacie hodiny týždenne.

6. Škola môže poskytovať vzdelávanie v rámci primárneho vzdelávania aj v nultom ročníku. Celkový týždenný počet vyučovacích hodín v nultom ročníku je 22 hodín. Učebný plán a učebné osnovy pre nultý ročník vypracuje škola podľa potrieb a rozvojových možností konkrétnej skupiny žiakov, vychádzajúc zo štátnych vzdelávacích programov pre predprimárne vzdelávanie a primárne vzdelávanie.

7. Škola môže pri tvorbe školského vzdelávacieho programu rozdeliť hodinové dotácie a vzdelávacie štandardy na celý stupeň vzdelávania pri zachovaní postupnosti jednotlivých vzdelávacích štandardov a celkového počtu vyučovacích hodín jednotlivých vyučovacích predmetov za predpokladu, že zachová ich vnútornú logickú štruktúru a zásadu veku primeranosti.

8. Pri prestupe žiaka prijímajúca škola v prípade zistených odlišností zohľadní žiakovi ich kompenzáciu spravidla v priebehu jedného školského roku.

9. Športové triedy majú navýšenú hodinovú dotáciu vo všetkých ročníkoch o 3 hodiny na predmet športová príprava.

10. Škola môže po prerokovaní v rade školy v školskom vzdelávacom programe stanoviť vyšší celkový počet hodín, najviac však na 108 hodín na 1. stupni a na 161 hodín na 2. stupni. Ak sa škola rozhodne zvýšiť počet hodín, tieto sú financované z vlastných zdrojov.

11. Podľa tohto rámcového učebného plánu sa vzdelávajú aj žiaci so zdravotným znevýhodnením, ktorí sú v triede začlenení v rámci školskej integrácie, a to s uplatnením špecifík podľa bodu 7.1. Výchova a vzdelávanie žiakov so zdravotným znevýhodnením.

 

Schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 6. 2. 2015 pod číslom 2015-5130/1760:1-10A0 ako súčasť Štátneho vzdelávacieho programu pre základné školy s platnosťou od 1. 9. 2015.  

 

  1.                       Učebné osnovy

 

 

Tvoria vlastný didaktický program vzdelávania pre každý predmet. Vychádzajú zo Štátneho vzdelávacieho programu a reflektujú profil absolventa a zameranie školy.

Obsahujú

  1. Charakteristiku predmetu, jeho význam v obsahu  vzdelávania

  2. Rozvíjajúce ciele, predmetové spôsobilosti, vychádzajúce z kľúčových spôsobilostí

  3. Témy, prostredníctvom ktorých rozvíjame kompetencie, obsah, prierezové témy a prepojenie s inými predmetmi

  4. Požiadavky na výstup

  5. Metódy a formy práce – stratégie vyučovania

  6. Učebné zdroje sú zdrojom informácií pre žiakov. Sú to učebnice, odborná literatúra, odborné časopisy, náučné slovníky, materiálno-technické a didaktické prostriedky a pod.

  7. Hodnotenie predmetu

 

 

Učebné osnovy sú v ďalších súboroch tvoriacich prílohu ŠkVP.

 

Poznámky

1. Rozdelenie tried na skupiny a zriaďovanie skupín sa uskutočňuje v zmysle vyhlášky MŠ SR č. 320/2008 Z. z. o základnej škole v znení vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 224/2011 Z. z. podľa podmienok školy. Vo vyučovacích predmetoch vzdelávacej oblasti Človek a príroda sa rozdelenie žiakov odporúča pri tých témach, kde sa vyžaduje nadobúdanie a overovanie praktických zručností žiakov.

2. Vo vyučovacom predmete technika riaditeľ školy zohľadní personálno-odborné a materiálno-technické podmienky školy tak, aby v každom ročníku boli zastúpené témy tematických celkov Technika a Ekonomika domácnosti.

3. Voliteľné (disponibilné) hodiny použije škola na dotvorenie školského vzdelávacieho programu. Voliteľné (disponibilné) hodiny je možné využiť na:

a. vyučovacie predmety, ktoré rozširujú a prehlbujú obsah predmetov zaradených do štátneho vzdelávacieho programu;

b. vyučovacie predmety, ktoré si škola sama zvolí a sama si pripraví ich obsah, vrátane predmetov vytvárajúcich profiláciu školy a experimentálne overených inovačných programov zavedených do vyučovacej praxe;

c. vyučovacie predmety, ktorých obsah je doplnením vyučovacieho predmetu pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorí nemôžu napredovať v rámci bežných vyučovacích hodín a ktorí postupujú podľa individuálnych vzdelávacích programov;

d. špecifické vyučovacie predmety pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

4. Ak má škola vhodné podmienky na vyučovanie predmetu telesná a športová výchova, využije voliteľné (disponibilné) hodiny v primárnom vzdelávaní na posilnenie uvedeného predmetu.

5. Škola je povinná z rámca voliteľných hodín ponúknuť žiakom 7. – 9. ročníka ako druhý cudzí jazyk jeden z jazykov: francúzsky jazyk, nemecký jazyk, ruský jazyk, španielsky jazyk, taliansky jazyk podľa možností školy a záujmu žiakov, a to najmenej 2 vyučovacie hodiny týždenne.

6. Škola môže poskytovať vzdelávanie v rámci primárneho vzdelávania aj v nultom ročníku. Celkový týždenný počet vyučovacích hodín v nultom ročníku je 22 hodín. Učebný plán a učebné osnovy pre nultý ročník vypracuje škola podľa potrieb a rozvojových možností konkrétnej skupiny žiakov, vychádzajúc zo štátnych vzdelávacích programov pre predprimárne vzdelávanie a primárne vzdelávanie.

7. Škola môže pri tvorbe školského vzdelávacieho programu rozdeliť hodinové dotácie a vzdelávacie štandardy na celý stupeň vzdelávania pri zachovaní postupnosti jednotlivých vzdelávacích štandardov a celkového počtu vyučovacích hodín jednotlivých vyučovacích predmetov za predpokladu, že zachová ich vnútornú logickú štruktúru a zásadu veku primeranosti.

8. Pri prestupe žiaka prijímajúca škola v prípade zistených odlišností zohľadní žiakovi ich kompenzáciu spravidla v priebehu jedného školského roku.

9. Športové triedy majú navýšenú hodinovú dotáciu vo všetkých ročníkoch o 3 hodiny na predmet športová príprava.

10. Škola môže po prerokovaní v rade školy v školskom vzdelávacom programe stanoviť vyšší celkový počet hodín, najviac však na 108 hodín na 1. stupni a na 161 hodín na 2. stupni. Ak sa škola rozhodne zvýšiť počet hodín, tieto sú financované z vlastných zdrojov.

11. Podľa tohto rámcového učebného plánu sa vzdelávajú aj žiaci so zdravotným znevýhodnením, ktorí sú v triede začlenení v rámci školskej integrácie, a to s uplatnením špecifík podľa bodu 7.1. Výchova a vzdelávanie žiakov so zdravotným znevýhodnením.

 

Schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 6. 2. 2015 pod číslom 2015-5130/1760:1-10A0 ako súčasť Štátneho vzdelávacieho programu pre základné školy s platnosťou od 1. 9. 2015.

Novinky

Kontakt

  • Cirkevná základná škola sv. Jána Pavla II.
    Sládkovičova 1994/30
    093 02 Hencovce
  • Riaditeľ školy: Mgr. Mária Šandorová
    Mobil: 0918 737 539
    Mobil: 0908/998 517

Fotogaléria